Freelancing - Podnikání na volné noze Archiv

Předmět byl vypsán v rámci pátého ročníku UMK. Příští ročník nabídne opět zcela novou sadu předmětů.

Přednášející: Jan Křivonožka

Hodnocení: 4 kr., zkouška

Předpoklady: Chuť dozvědět se o možnostech uplatnění v oboru formou samostatného a soběstačného podnikání. Zájem o podnikání či obecně. Není nutná žádná znalost ekonomie či jiné odborné předpoklady. Vhodné i pro studenty SŠ i zájemce z řad VŠ studentů.

Cíle: Informovat studenty o specifické formě podnikání, tzv. Freelancingu (česky být na volné noze), jakožto nastupujícím trendu pro špičkové profesionály napříč obory. Inspirovat vlastním příběhem lektora jakožto praktická ukázka toho, jak se z matfyzáka může stát úspěšný podnikatel a na čem je úspěch založen. Ukázat specifika práce na volné noze oproti jiným formám zaměstnání a podnikání (zejména kontrast oproti korporátnímu zaměstnání či akademické kariéře).

Anotace: Ukážeme si konkrétní příběh studenta teoretické fyziky, který časem založil malou rodinnou firmu a věnuje se zdánlivě nesouvisejícímu řemeslnému podnikání v oboru kamnář a v roce 2017 získal ocenění Živnostník roku. Na příběh navážeme a povíme si o podnikání na volné noze obecněji s důrazem na rozdíly oproti firemnímu podnikání či zaměstnání v korporátní či akademické sféře. Mimo jiné se zaměříme na důležitost znalosti podnikatelské abecedy a ovládání tzv. soft skills. Přejdeme k přípravě na reálný podnikatelský záměr, projekt či plán.

Líbíl se ti předmět? Pověz o něm kamarádům!