Vědecko-výzkumné okénko

Přednášející: Pierre Koleják

Hodnocení: 3 kr., kolokvium

Datum výuky: pondělí 28. října 2019 od 15.00 do 17.00

Předpoklady: Alespoň základní znalosti z fyziky jsou podmínkou. Zájem o technické a přírodovědné obory. Předmět převážně pro studenty, kteří nejdou na vysokou školu jen pro diplom, ale kteří by chtěli dělat něco víc a více vědět.

Cíle: Představit studenty s vysokoškolským výzkumem. Ukázka několika konkrétních odvětví fyzikální vědy populární formou. Ukáže studentům, že mají možnost se zapojit do výzkumu již v bakalářském studiu a to nejen závěrečnou prací.

Anotace:  Student získá přehled jakým způsobem se dělá výzkum na technických a přírodovědných vysokých školách, co obnáší být vědcem a jak taková práce vypadá. Bude poukázán smysl matematiky ve vědě a základní principy superpočítání. Dále bude přednáška soustředěna na široké spektrum možností výzkumu, kde na několika specifických zaměřeních bude populárním stylem ukázán konkrétní vysokoškolský výzkum. Nutno dodat, že všechna zaměření jsou fyzikálně orientovaná s důrazem převážně na optiku. Výčet plánovaných témat je: spektroskopie, ultrakrátké laserové pulsy, spektroskopie v terahertzové časové doméně, elipsometrie, bezpečnostní holografie atd.

Líbí se ti předmět? Pověz o něm kamarádům!