Kritické myšlení a nenásilná komunikace

Přednášející: Jan Křivonožka

Hodnocení: 3 kr., zápočet

Datum výuky: soboty 26. října 2019 od 13.00 do 15.00

Předpoklady: Zájem o osobní rozvoj a souvislosti a propojení mezi světem businessu, vědy i osobním životem. Zájem o problematiku mediální gramotnosti a dovednost kritického myšlení. Zájem o komunikaci mezi lidmi.

Cíle: Seznámit studenty se základními dovednostmi kritického myšlení + praktické ukázky manipulace a jak je rozpoznat a bránit se jim. Představit hnutí nenásilné komunikace a základní teze této filozofie.

Anotace: Představíme si pojem kritické myšlení a na praktických příkladech ze sociálních sítí a médií si ukážeme základní nástroje a metody rozpoznávání manipulace a ovlivňování. Povíme si, kdy a kde najde schopnost kritického myšlení své uplatnění. Dále si povíme o komunikaci mezi lidmi a zjistíme, jaké jsou možnosti, náhledy a filozofie a ukážeme si na příkladech potenciál hnutí tzv. nenásilné komunikace. Probereme i záludnosti, nevýhody a úskalí nenásilné komunikace. Podobně se seznámíme s metodami manipulace a cíleného ovlivňování a zjistíme, jak těmto technikám umět předcházet, rozeznávat je a bránit se jim.

Líbí se ti předmět? Pověz o něm kamarádům!